Formacja Fides et Ratio

Zeszyty Stowarzyszenia Fides et Ratio stanowią propozycję katolickiej i narodowej formacji intelektualnej. W obliczu wyzwań, jakie niesie współczesność – gdzie różne prądy myślowe walczą o intelekt i duszę człowieka jako osoby, w czasach w których ideologia liberalna nie odpowiada na podstawowe problemy człowieka, redukując jego horyzont do agnostycznego i ateistycznego oglądu świata, gdzie natrętna propaganda ateizmu ekonomiczno-materialistycznego usiłuje w naszym kraju zaprowadzić nowy porządek euro globalny – potrzebne jest rozwijanie całościowej formacji intelektualnej, która czerpie ze skarbnicy mądrościowej Kościoła Katolickiego. Taka formacja chroni przed relatywizmem poznawczym i moralnym.
Kształtowanie katolickiej formacji intelektualnej nie jest dziś sprawą łatwą, wymaga trudu, nierzadko poświęcenia, przekroczenia wielu barier, które stawia przed nami narzucana kultura laicka. Jest ono jednak niezbędne, aby we właściwym wymiarze dać odpowiedz wobec „ducha tego świata”, który zagospodarowuje kluczowe obszary naszego życia. Nie jesteśmy wobec tej sytuacji sami. Jest Bóg, Kościół i Jego tradycyjne nauczanie.Jesteśmy „karłami na barkach olbrzymów”, którzy budowali przez wiarę i rozum w ciągu wieków Chrześcijaństwa gmach naszej kultury łacińsko-chrześcijańskiej – i dlatego – wydobywając – jak ewangeliczny ojciec rodziny ze skarbca rzeczy nowe i stare ( Mt 13,52) – ukazujmy prawdziwość naszej wiary, podejmujmy też wysiłek własnej formacji, aby rozumiejąc pełniej wierzyć i dzielić się z innymi jej owocami. Rozumieć aby pełniej wierzyć i wierzyć aby rozumieć, to fundament formacji którą proponujemy. Nie jest ona nowa, choć dziś dalece niedoceniana. Znajduje się w sercu katolickiej teologii. Wiara jest potrzebna rozumowi i rozum jest potrzebny wierze. Oddzielenia wiary od rozumu dokonują ideologie antychrześcijańskie ( racjonalizm, marksizm, liberalizm, masonizm itp.) Wyłączenie rozumu z wiary jest działaniem osłabiającym wiarę ( fideizm). Jedynie harmonia rozumu i wiary prowadzi do kontemplowania ( widzenia) rzeczywistości w prawdzie, jest także fundamentem „myślenia katolickiego” ( sensus catholicus) we wszystkich dziedzinach ludzkiej aktywności.. Potrzebna jest Polsce pełna odnowa religijna, teologiczna, filozoficzna i moralna, a także dokonywanie sensownych integracji wiedzy i rozumień z rożnych dyscyplin aktualizujących ludzkiego ducha, aby jak przypomina deklaracja o Wychowaniu Chrześcijańskim Vaticanum II – osiągnąć ich lepsze rozumienie i aby po najdokładniejszym rozumieniu nowych problemów i badań bieżącej doby można głębiej poznać, w jaki sposób wiara i rozum prowadzą do jednej prawdy – podążając tu śladami Doktorów Kościoła, a szczególnie św. Tomasza z Akwinu

Reklamy

Informacje o polonitas

Stowarzyszenie Fides et Ratio
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fides et Ratio, Informacje Aktualności, Nasze Akcje, św. Tomasz z Akwinu - tomizm. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s