Człowiek otwarty na Boga świat i Ojczyznę

Pod takim tytułem odbywała się w Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie pod koniec czerwca konferencja z cyklu „O wierność rzeczywistości”, którą poświęcono pamięci o. prof. dr. hab. Mieczysława Alberta Krąpca OP – wybitnego filozofa, twórcy Lubelskiej Szkoły Filozofii Realistycznej. Celem sesji, zorganizowanej przez krakowskie Stowarzyszenie „Fides et Ratio”, było zarówno przypomnienie sylwetki zmarłego przed rokiem naukowca, jak i pogłębienie recepcji jego prac

W czasie konferencji zwrócono uwagę, iż filozofia współczesna, a wraz z nią i kultura, przeżywa głęboki kryzys. Nie jest to jednak ocena globalna, gdyż istnieją nurty w filozofii, które owocnie się rozwijają. Takim nurtem była i jest nawiązująca do myśli Arystotelesa oraz św. Tomasza z Akwinu Lubelska Szkoła Filozofii Realistycznej, którą pracowicie tworzył o. prof. Mieczysław Albert Krąpiec.
Wątek ten poruszył w swojej wypowiedzi ks. dr Henryk Majkrzak SCJ, który omówił nie tylko przyczyny owego kryzysu, ale wskazał również na metody jego przezwyciężania. Wykładowca Wyższego Seminarium Księży Sercanów podkreślił, że we współczesnej kulturze filozofia straciła status uniwersalnej mądrości i wiedzy – odgrywa drugorzędną rolę. Omija zasadniczą kwestię prawdy o życiu osobowym, o bycie i o Bogu, a zajmuje się zagadnieniami egzystencjalnymi, hermeneutycznymi lub językowymi. – Współczesnej filozofii grozi zamknięcie się w wąskie ramy subiektywizmu – zerwanie kontaktu z rzeczywistością. Współczesna antropologia to wizja człowieka jako istoty jedynie materialnej, cielesnej, zainteresowanej wyłącznie konsumpcją i dobrobytem doczesnym. Taki człowiek nie szuka prawdy i nie może jej pokochać, bo prawda przekracza materię; łatwo ulega przy tym manipulacji współczesnym ideologiom, które prowadzą go donikąd – diagnozował ks. dr Majkrzak. Zaznaczył, że filozofia musi odzyskać drogę do poszukiwania ostatecznego i całościowego sensu życia – winna zatem wzywać do szukania prawdy. W tym sensie jest więc potrzebny powrót do filozofii o zasięgu prawdziwie metafizycznym, by odkrywać coś absolutnego, ostatecznego i fundamentalnego.
W wykładzie zatytułowanym „Jak odnaleźć sens życia? Bóg ostatecznym celem życia człowieka” s. prof. Zofia Zdybicka (KUL) zauważyła, że w życiu niemal każdego człowieka pojawiają się wielkie pytania: czym jest, po co żyje, dokąd zmierza, jakie ma perspektywy – słowem, jaki jest sens jego życia. – Są to problemy, wokół których kształci się przez wieki mądrość filozofii i teologii. Wydaje się, iż obecnie straciły one swą ostrość, często podważa się nawet sensowność pytania o cel ostateczny i pełny sens istnienia. A jest to sprawa dla człowieka najważniejsza – zapewniała s. Zdybicka, która wyraziła jednocześnie przekonanie o potrzebie podjęcia pogłębionej refleksji filozoficznej dotyczącej tych spraw. W jej opinii – zwłaszcza jako reprezentantki Lubelskiej Szkoły Filozoficznej – należy czynić to w oparciu o filozofię klasyczną, która ukazuje człowieka jako osobę otwartą na prawdę, dobro, piękno i świętość. – Człowiek rozwija się przez świadome i wolne działania celowe. Osoba ludzka ma duże możliwości i nie zadowalają jej dobra cząstkowe, jest otwarta na dobro najwyższe – Boga. Dopiero On poznany i umiłowany spełnia człowieka – mówiła s. prof. Zdybicka.
Kontynuacją rozważań była dyskusja panelowa z udziałem s. prof. Zofii Zdybickiej, prof. Ryszarda H. Kozłowskiego (reprezentującego Przymierze Narodu Polskiego), ks. Józefa Pyrka SDS, dr. Krzysztofa Wroczyńskiego (KUL), Henryka Dyrdy (z Lubelskiej Fundacji Filozofii Chrześcijańskiej), Ireny Kopf i Stanisława Papieża (ze Stowarzyszenia „Fides et Ratio”) oraz ks. Konrada Zaborowskiego SDS.
Spotkaniu towarzyszył program artystyczny pt. „Czy ty widzisz mą Polskę?” w wykonaniu poetki Lusi Ogińskiej i Ryszarda Filipskiego. Sesja została wzbogacona „Kronikami życia” – autobiograficzną wypowiedzią filmową o. prof. dr. hab. Krąpca oraz filmową rozmową Lusi Ogińskiej z wybitnym dominikaninem „U źródła prawdy”.
Marek Żelazny

Reklamy

Informacje o polonitas

Stowarzyszenie Fides et Ratio
Ten wpis został opublikowany w kategorii Fides et Ratio, Kultura, Nasze Akcje, o.Mieczysław Albert Krąpiec. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s