Katolicy nie mogą siedzieć cicho…

Żyjemy w epoce, w której Kościół jest wezwany do bycia wspólnotą oporu przeciwko laicyzacji i chrystianofobii
Katolicy nie mogą siedzieć cicho

Z przewodniczącym francuskiego stowarzyszenia Renaissance Catholique (Odrodzenie Katolickie) Jean-Pierre’em Maugendre’em rozmawia Franciszek L. Ćwik

Fala laicyzacji i chrystianofobii przybiera na sile w całej Europie. Jak to się dzieje, że chrześcijanie, którzy są wciąż większością, nie reagują na tę sytuację?
– Jesteśmy uczestnikami wojny intelektualnej wymierzonej w tradycję narodową i chrześcijańską. Od dziesięcioleci wmawia się, przynajmniej we Francji, że chrześcijanin musi być grzeczny w stosunku do wszystkich, zapominając, że bycie wyznawcą Chrystusa oznacza walkę o wartości i zasady wypływające z Ewangelii. Dlatego chrześcijanie w Europie nie byli przygotowani do tego starcia. Najlepszy przykład: sposób, w jaki odmówiono we Francji walki z legalizacją aborcji.

Nasz kontynent, kolebka chrześcijaństwa, staje się coraz bardziej pogański?
– Niestety tak. Świadczy o tym choćby fakt niewpisania do traktatu lizbońskiego stwierdzenia o chrześcijańskich korzeniach Europy. Ludzie, którzy to zaakceptowali, wbrew ewidentnym faktom, są wrogami chrześcijaństwa, to oni obecnie forsują ideologiczny, ateistyczny charakter Unii Europejskiej.

Widać jakieś oznaki ruchu na rzecz odnowy wiary? Przecież aktywne jest pokolenie Jana Pawła II.
– Na pewno tak, ale wymaga to czasu, zwłaszcza jeżeli chodzi o powstanie nowej inteligencji katolickiej. Będzie to tym bardziej trudne, że mamy obecnie do czynienia z laikatem, który w większości nie był ochrzczony. Musimy odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące katolicyzmu, islamu i społeczeństwa konsumpcyjnego opanowanego przez hedonizm i liberalizm.

Papież Benedykt XVI zwraca się z nowym przesłaniem do narodów Europy. Czy Pana zdaniem może to pomóc naszemu kontynentowi powrócić do chrześcijańskich korzeni?
– Myślę, że misja Papieża może mieć kapitalne znaczenie, bo wszyscy są pod wrażeniem jego skromności i jakości intelektualnej tego, co mówi. Było to szczególnie widoczne w czasie wizyty w Wielkiej Brytanii. Wszystko, co dotychczas powiedział Papież w kwestii stosunku wiary do rozumu, sprawia, że kierujący Unią zaczynają sobie stawiać pytania o przyszłość projektu europejskiego.

200 tys. aborcji rocznie we Francji, nie licząc poronień w wyniku stosowania pigułki „dzień po” czy wkładek antykoncepcyjnych. W odpowiedzi na te przerażające statystyki Renaissance Catholique organizuje 16 października już 20. marsz w obronie życia. Dlaczego wybraliście tę formę protestu przeciwko cywilizacji śmierci?
– Od samego początku byliśmy przekonani, że walka o obronę życia nie może się odbywać tylko na płaszczyźnie prawnej, ale ma ona wymiar duchowy i boski. Jeszcze bardziej przekonały nas o tym agresywne kontrmanifestacje przeciw organizowanym przez stowarzyszenie SOS Petite dr. Xaviera Dora modlitwom różańcowym przed ośrodkami dokonującymi aborcji. Były one żywym dowodem na satanistyczny rodowód cywilizacji śmierci. Ma ona też swoich apologetów, którzy przedstawiają ją w niewinny sposób; robili to byli prezydenci Republiki: Valéry Giscard d’Estaing, Jacques Chirac, czy też autorka ustawy legalizującej aborcję Simone Veil, która chyba tylko za te „zasługi” jest obecnie członkiem Akademii Francuskiej. Do zwolenników cywilizacji śmierci należą też wszyscy anarcho-trockiści, którzy przedstawiają obrońców życia jako wrogów demokracji. W obliczu tak obficie przelanej krwi i tylu łez jesteśmy przekonani, że nie wystarczy jedynie zwykła manifestacja. Oprócz pokuty potrzebne jest publiczne zadośćuczynienie i modlitwa o przebłaganie za popełnione grzechy.

Kto uczestniczy w marszu?
– Większość stanowi młodzież. Zdajemy sobie sprawę, że tylko modlitwa i pokuta mogą pokonać „ojca kłamstwa”. Słuszność naszego marszu uzasadnia stwierdzenie ks. kard. Jorge’a Bergoglio, arcybiskupa Buenos Aires, który w lipcu br., z okazji uchwalenia przez argentyński parlament ustawy legalizującej związki homoseksualne, powiedział: „Nie bądźmy naiwni, nie chodzi tu tylko o zwykłą walkę polityczną, to jest plan zniszczenia Boga. Nie chodzi o zwykły projekt legislacyjny, ale o manewr ojca kłamstwa, który uważa, że oszukał dzieci Boga”. Zarówno w tym przypadku, jak i w innych laickość jest zasadzką.

Jakie widzi Pan perspektywy w walce o życie?
– Niestety, sytuacja się pogarsza. Rządząca we Francji formacja polityczna, która uchodzi za prawicę, odgrywa taką samą szkodliwą rolę jak libertyńska lewica. Świadczą o tym chociażby pochwały na cześć Simone Veil. Jednocześnie minister zdrowia Roselyne Bachelot zapowiedziała zwiększenie z 382 do 625 euro refundacji za dokonywanie chirurgicznej aborcji. Zadeklarowała w Senacie: „Aborcja jest złem koniecznym, ale nie przyłączę się do jej negatywnej wizji. Niechciana ciąża jest cierpieniem, a aborcja jest środkiem do jego zmniejszenia”. Okazuje się, że aborcja, która miała być czymś wyjątkowym, z czasem stała się „prawem kobiety”. Teraz jest „dobrem, środkiem uśmierzającym ból”! Jednocześnie MichÝle André, przewodnicząca senackiej komisji ds. równości kobiet, stwierdziła, że „obserwuje się psychologiczną presję ze strony rodzin, jak i pewnej części służby zdrowia, co sprawia, że kobiety mają coraz większe trudności w wyegzekwowaniu swoich praw. Ponadto niektórzy lekarze przeciwstawiają się dokonywaniu aborcji”. Prawda jest taka, że wszyscy uczestnicy tego dramatu są w pewnym sensie świadomi, iż aborcja nie jest operacją wyrostka. Coraz bardziej widoczna w mediach problematyka syndromu poaborcyjnego będzie bez wątpienia jednym z głównych filarów walki na rzecz życia w najbliższych latach. Żyjemy w epoce, w której Kościół jest wezwany do bycia wspólnotą oporu. Nie łudźmy się, że akceptując drogę laickości i dechrystianizacji, będziemy mogli w jakiś sposób załagodzić cokolwiek.

Dziękuję za rozmowę.

http://www.naszdziennik.pl

Reklamy

Informacje o polonitas

Stowarzyszenie Fides et Ratio
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s